SÖKE UN İLE TOPRAĞIN BEREKETİ ETKİNLİĞİMİZİ İZMİR YEMEK BLOGU YAZARLARI İLE GERÇEKLEŞTİRDİK

1963 yılında Söke® ilk adımlarını günlük 60 ton kapasiteyle atmaya başladı. Kuruluş amacı kaliteli üretim ve yapılan işe saygı olan işletmemiz, ilk kurulduğu yıllarda yöresel bir değirmen olarak algılansa da teknolojik olarak dünyada en saygın değirmen teknolojisini geliştiren Bühler makinelerini ve teknolojisini kullandı. 1982 yılında eklenen ikinci bir değirmen ile günlük kapasitemiz 440 tona artırıldı. Aynı zamanda ilk paketleme makinemiz kurulup Söke® fırıncıdan market raflarına, mutfaklarımıza ulaştı. 1993 yılında genel üretimimizde otomasyon gerçekleştirilerek üretim kapasitemiz günde 560 tona ulaştı. Böylece Söke Değirmencilik yüzde 100 kapasite kullanımıyla ülkemizin önde gelen ilk 5 un fabrikasından biri olma özelliğini kazanmış oldu. Un üretiminde ülkemizin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan Söke®, gıda sektöründe önemli bir yere sahiptir. Ürünlerimiz yıllardır mutfaklarda, fırınlarda ve unlu mamullerin kaliteyle üretilmek istendiği yerlerde kullanılmaktadır. Fabrikamız Aydın ili Söke – Sazlıköy’de kurulmuştur.

8 Aralık cumartesi günü İMSE (İzmir Mutfak Sanatları Ensitüsü) de İmir Yemek Blogu Yazarları ile  SÖKE UN TOPRAĞIN BEREKETİ etkinliğini gerçeşleştirdik.Katılımcı Blog yazarları  Şef Özger Tanık  ‘tan  MAKARNA  VE  RAVİOLİ YAPIMINI ÖĞRENDİ. Birbirinden renkli ve lezzetli makarnalar  yapıldı. Ispanaklı , pancarlı ,zerdeçallı  makarna hamurları yoğurulup dinlendirildikten sonra incecik açıldı ,makarna kesme makinalarında kesildi.

Makarna hamuru hazılamak için 100 gr. SÖKE BUĞDAY UNUNA 1 adet( 55-60 gr.) yumurta ,1 yemek kaşığı zeytin yağı  ekliyerek iyice yoğruldu.

 

Hamur açma makinası kulllanan da oldu  merdane ile açan da..

Makarna kesme makinası ile kesildi.

 

Şef ÖZGER TANIK

Ispanak  ve pazı haşlandı suyu süzüldü ,püre haline  getirilerek  1 yemek kaşığı  hamurlara eklendi.Rengarenk makarna hamurlarımız oldu doğal renklendiricilerle.Tabi bu aşamada hamur biraz  sulandı bu yüzden  doğru kıvamı yaklamak için SÖKE BUĞDAY UNU kontrollü olarak eklendi.Makarna hamuru  çok yumuşak olmamalı sert hamuru açmak  daha kolay oluyor.

Etkinliğimize katılan  Şermin Vatansever , İsmet İnal Erten, Sedef Durmuşlar , Elvan AKINCI, Esma Çorumlu Ercengiz , Müberra Bağcı , Tülay Oral , Sibel Berkmen, Selcen Korhan Şenocak, Mine Çelktaş, Figen Karavas

DÖRT SAAT SÜREN ETKİNLİĞİMİZİN SONUNDA  SERTİFİKALARINI  ALDILAR. ARTIK NEFİS MAKARNALARI TATMA VAKTİ GELMİŞTİ.HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.

Etkinliğimizin en güzel karelerini yakalamak için  gün boyu yanımızda olan FİGEN KARAVAS PHOTOGRAPHY  çok teşekkürler iyiki varsın.

3 Yorum

 1. FİGEN KARAVAŞ :

  Benim için keyifli bir çekim oldu…
  Ben de Söke Un’a cok teşekkür ederim.İzmir’de bir ilki gerçekleştirip, böylesi detaylı ve özenli bir etkinlik yaptıkları için tekrar teşekkür ederim. Söke Una yakışır bir organizasyon oldu.

  Sevgiler,
  Figen Karavaş..

 2. pembe kekik :

  Çok güzel bir etkinlik oldu. Tadım etkinliklerinden çok farklıydı hem öğrendik hem eğlendik. Çok güzel bir gündü. Söke Un’a çok teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın