WWW.SAKİZENGİNAR.COM

    Neden SAKIZ ENGİNAR? Bunun bir çok nedeni var. Bu sayfayı hazırlarken ilk önce kendim en çok hangi yemeği seviyorum dedim.Cevap Zeytin yağlı Enginar . Oğlum Yiğit in de en sevdiği sebze Enginar. Ama Ege bölgesinde yetişen yaprakları ve sapı ile pişirilen SAKIZ ENGİNAR. Mevsiminde  haftada en az bir kez  soframızda enginar olmalı.

Organları temizleyen, zihinsel kapasiteyi arttıran enginar antioksidan özellikte olup, toksik maddelerin atılması ve yaşlanmanın geciktirilmesini de sağlamaktadır. Mevsiminde en az 60 adet yenen enginarın vücudu tüm hastalıklardan  korumaktadır.  Enginar pişirirken dikkat etmeniz gereken noktalar:
Enginarları saklarken kararmalarını önlemek için limon suyu ilave edilmiş su dolu bir kapta bekletin.  Pişirme sırasında enginarın içine katacağınız bir dilim limon, kararmayı önler.
Eğer enginarı kendiniz soyacaksanız sapını pişirmeden az önce kesin. Çünkü sapları kesilen enginarlar uzun süre tazeliğini ve beyazlığını koruyamaz. Şimdi Enginar zamanı Egenin sakız enginarı pazar tezgahlarında çoktan yerini aldı. Bol bol tüketin, limonlu suda haşlayın buzdolabı poşetleriyle  dondurucunuza koyun.Bende sizlerle Enginarlı tarifleri paylaşmak için mutfağıma dönüyorum.

 

Bir Cevap Yazın