ADIM ADIM ZEYTİNYAĞLI SAKIZ ENGİNAR

Enginarları çanak kısmının saplarıyla birleştiği yerden 

kesin, kart yapraklarını ayıklayın.

 Açık sarı renkteki taze yapraklarında sert olan uç kısımlarını kesin.

İç kısmındaki tüylü kısımları bıçak yardımı ile çıkartın. Ayıkladığınız enginarları dörde bölün, enginar saplarının da kabuklarını soyun  3-4 cm uzunluğunda kesin.

Bir kaseye 2 kaşık un ,1 adet limonun suyu ve 3 bardak su ekleyip karıştırın. Ayıkladığınız enginarları kararmaması için bu suyun içine koyun.

Minedolive zeytinyağını tencereye koyun kısık ateşte küp şeklinde doğradığınız bir adet kuru soğanı veya 2-3 adet taze soğanı tencereye ekleyin. Enginarları tencereye alın üzerine içinde beklettiğiniz unlu limonlu sudan üzerini biraz  örtecek kadar ilave edin. Tuz ilave ederek karıştırın. Kısık ateşte 15 -20 dakika sap kısımları yumuşayıncaya kadar pişirin. Üzerine kıyılmış dereotu serperek servis edin.

PÜF NOKTASI: Tencerenin kapağını açmak için acele etmeyin, biraz soğumasını bekledikten sonra kapağı açarsanız enginarların kararmasını önlemiş olursunuz.

ÖNERİ: Yemeğinize  4-5 tane küçük patates ilave edip servis sırasında patateslerin üzerine değirmen karabiber serperek farklı bir lezzet deneyebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın