BARDACIKLI KEK

Bardacık, şekil olarak bildiğimiz incirden biraz daha farklı, en belirgin özelliği ise sap kısmının klasik incire nazaran daha uzun olmasıdır. Ancak asıl sihri tadındadır bu meyvenin. Normal incire kıyasla çok daha yoğun ve tatlıdır. Bu tür Dünya üzerinde sadece Ege bölgesinde yetişir ve yılın Ağustos ayında çok kısa bir süre yetişir. Sezonu oldukça kısadır ve bulması zor bir meyvedir. Yıllardan beri baldan tatlı bardacık olarak da bilinir.

Ben yaz mevsimini çok sevme semde sadece bardacık için her sene gün sayarım. Bu  gün bu sihirli meyve ile güzel bir kek yaptım.

MALZEMELER

4 adet orta boy yumurta

200 gr toz şeker

200 ml sıvı yağ

200 gr labne peyniri

1 paket kabartma tozu

280 gr  buğday unu

1 adet lime kabuğu rendesi(misket limonu)

yarım lime suyu

6 adet taze bardacık incir(çok büyük olanları seçmeyin)

1 yemek kaşığı susam

YAPILIŞI

Yumurtayı 5 dakika çırpın, şekeri ilave edin krema kıvamına gelinceye kadar çırpmaya devam edin.

Yağ, labne peyniri, lime kabuğu ve suyunu ekleyip 2-3 dakika daha çırpın. Buğday unu ve kabartma tozunu eleyerek sıvı karışıma ekleyin.

Kek kalıbını yağlayın hazırladığınız kek hamurunun yarısını kalıba boşaltın. Bardacık incirlerin kabuklarını soymadan sadece sap kısımlarını kesin aralıklı olarak hamurun içine yerleştirin. Kalan  hamurun incirlerin üzerine yayın. Susam serperek 170 derece fırında 30 -35 dakika kontrollü olarak pişirin.

Bir Cevap Yazın