CİABATTA EKMEĞİ

Uzun zamandır denemek istediğim ama biraz uğraştırıcı olduğu için vakit ayıramadığım bir tarif. Ciabatta TERLİK ekmek ,İtalyancada Ciabatta terlik anlamına geliyor. Şekli terliğe benzediği için olsa gerek bu isim verilmiş. Birçok farklı tarifini incelemiştim daha önce  ama bu tarifi bizzat İtalyan bir şeften aldım. Bu ekmeğin hamuru hazırlanırken mikser veya mutfak robotu  kullanmak gerekiyor. Bu tarifte ön fermantasyon yöntemlerinden biri olan BİGA yöntemini kullandım.

BİGA HAMURU YAPIMI

MALZEMELER

500g buğday unu

330ml su

2,5 g kuru maya

YAPILIŞI

Önce maya ve unu karıştırıp suyu ilave edin. Mikserle karıştırın. Derin bir kabı yağlayın hamuru içine koyun, üstünü hava almayacak şekilde streçleyin.3 saat bekletin ve gazını çıkartmak için çok az yoğurup tekrar üstünü kapatın ve buzdolabında 1 saat dinlendirin. Hazırladığınız bu fermente hamur buz dolabında 3 gün saklanabilir.

CİABATTA EKMEK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

3 g kuru maya

75 ml sıcak süt

425ml oda sıcaklığında su

1 yemek kaşığı Minedolive zeytinyağı

500g BİGA

650g buğday unu

15 g tuz

YAPILIŞI

Maya ve sütü karıştırın 10 dakika bekletin. Suyu, yağı BIGA hamurunu ekleyip mikserle karıştırın. Unu ve tuzu ilave edip 2-3 dakika daha karıştırın. İyice unlanmış tezgahta hamuru iyice yoğurun.

Hamuru yağlanmış kaseye yerleştirin, strech film ile kaplayın 1,5 saat mayalanmaya bırakın.

İyice unlanmış tezgahta hamuru 4 parçaya kesin ve yuvarlayın .Somunları parmak uçlarınızla iyice bastırarak açın. Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine bolca un serpin, somunları yerleştirin. Üzerini nemli havlu ile örtüp 2 saat bekletin.

Fırını 200 derece ısıtın somunların üzerine un serpin 25 dakika pişirin.

ÖNEMLİ NOKTA

Fırının içine su dolu bir kap yerleştirin.

Bir Cevap Yazın