RENKLİ CİBEZ SALATASI

IMG_6114

RENGARENK BİR SALATA SOFRAMIZA NEŞE KATAR ,LEZZET KATAR.CİBEZ HİBRİT BİR BİTKİDİR ,AYNI YA DA YAKIN TARLALARDA YETİŞTİRİLEN LAHANA VE KARNABAHARIN ÇAPRAZ DÖLLENMESİ SONUCU OLUŞUR.

CİBEZ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNEN LAHANA YADA KARNABAHARIN TOPLANMASINDAN SONRA TARLADA KALAN KÖKLÜ SAPLARDAN ÇIKTIĞI SANILMASIDIR.BU ŞEKİLDE ÇIKAN SÜRGÜNE ÇİMULA DENMEKTEDİR.TATLARI BİRBİRİNE ÇOK BENZEYEN CİBEZ VE ÇİMULA İLE GİRİT GÖÇMENLERİ SALATA VE OMLET YAPARLAR.BEN BU SALATA TARİFİM DE CİBEZ KULLADIM.

MALZEMELER

3 demet cibez

4 adet közlenmiş kapya biber

siyah zeytin

yeşil zeytin

Sert beyaz peynir

Minedolive sızma zeytinyağı

limon suyu

deniz tuzu

YAPILIŞI

Cibez’ in kök kısmından bir santim kadar kestikten sonra en dışta bulunan yapraklarından bir sıra alın. Eğer çok taze ise tüm yaprakları kullanabilirsiniz. İyice yıkadıktan sonra  derin bir tencerede kaynattığınız su da tencerenin kapağını kapatmadan 8-10 dakika haşlayın.

Haşladığınız otları süzgece alıp fazla suyunu iyice süzdürün.(salata malzemelerinin suyunun iyice süzülmesi lezzeti etkiler. Kullandığınız sızma yağ su ile karışırsa tüm özelliğini kaybeder)

Cizbez leri servis tabağına alın. Kapya biberleri şerit şeklinde doğrayıp salataya ekleyin.

Zeytinleri ve küp kestiğiniz peyniri de servis tabağına alın.

Sos için sızma zeytinyağı, deniz tuzu ve limon suyunu iyice çırpın. Servis ten hemen önce salatanın üzerine gezdirip harmanlayın.

Bir Cevap Yazın