PSAROSOUPA BALIK ÇORBASI

Girit usulü balık çorbası PSAROSOUPA  yapmak için ben trança balığının sadece kafasını kullandım gerçi kocaman kafa tencereme zor sığdı  ama bu lezzeti tatmak için her şeye değer dedim. Koca bir tencere balık çorbamız ocakta, bu akşam komşulara ikram edilecek çünkü üç kişilik çekirdek ailemiz bir hafta içsek bitiremeyiz.

Sizler balık çorbası yaparken levrek balığı da kullanabilirsiniz ama en lezzetli kakavia’nın Tırança ve Orfoz balığı kellesinden yapıldığını dip not olarak düşmek isterim.

Aile tarifimiz de çorba piştikten sonra yumurta ve limon suyu ile terbiye yapılıyor  ama ben bu işlemi yapmadım zaten oldukça yoğun bir kıvamı vardı ve  yumurta sevemeyen eşim için sadece un ve tereyağı ile lezzetlendirdim.

MALZEMELER

1 trança balığı kafası

1 adet kuru soğan

1 adet patates

1 adet havuç

2 dal kereviz sapı

3 adet defne yaprağı

deniz tuzu

değirmen biber

1 yemek kaşığı un

2 yemek kaşığı tereyağı

YAPILIŞI

Balığı güzelce yıkayıp derin bir tencereye alın ,irice doğranmış soğan, patates, havuç, defne yaprağı ve kereviz yaprağını da ilave edin. Üzerine 5 bardak su ilave ederek düdüklü tencerede 20 dakika normal tencerede 30 dakika haşlayın.

Balık kafasını ve defne yapraklarını tencereden alın ,sebzeleri doğrayıcı ile çok fazla ezilmeyecek şekilde parçalayın.

Balık kafasındaki etli kısmı ayıklayın ,bir tencereye tereyağını ve unu koyarak kavurun sebzeli suyu yavaş yavaş ilave edin. Balık parçalarını da tencereye ekleyip deniz tuzu ve değirmen biber ile lezzetlendirin.

Kendi hazırladığınız kruton ekmeklerle servis edin.

Bir Cevap Yazın