AYVA REÇELİ

 

 

Kış mevsiminin en sevdiğim meyvelerinden biridir Ayva özellikle bol sulu ve sert olanlarını çok severim.Ayvanın çok mahsül verdiği yıllarda kış aylarının daha soğuk geçeceği söylenir.Bu tez ne kadar doğru bilmiyorum ama ayva çok olsun bol bol reçel yapılsın .İsterseniz küp şeklinde keserek isterseniz rende yaparak yapabilirsiniz reçelinizi.Ben rende yapmayı tercih ediyorum biraz daha uğraştırıcı olsada böyle daha lezzetli oluyor bana göre.Pişerken içine koyduğumuz ayva çekirdekleri reçelin jöleleşmesini ve renginin kırmızı olmasını sağlıyor.
MALZEMELER
2 kg ayva
2 kg toz şeker
1 su bardağı sıcak su
1/2 adet limon suyu
10 adet karanfil
YAPILIŞI
Kabuklarını soyduktan sonra ayvaları rendeleyin.Çekirdekleri ve şekerle birlikte derin bir tencereye alın.Kapağını kapatım 1 saat dinlendirin.
Karanfilleri 1 kanve fincanı kaynar suya koyup özünü salmasını bekleyin.
Ayvaları ocağa koyun ara sıra karıştırarak suyunu salmasını bekleyin.Ayva suyunu çekmeye başlayınca 1 su bardağı sıcak su ve karanfilin özünü bıraktığı suyu ekleyip yaklaşık 35-40 dakika ara sıra karıştırarak pişirin.
Pişen ayvaların üzerine limon suyu gezdirip ocağı kapatın.

NOT:Ayvanız çok fazla su salarsa sonradan ekleyeceğiniz suyun miktarını yarım bardak azaltın.

Paylaş:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Email this to someoneShare on Google+0Share on Tumblr0Print this pageShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın