PIZZA HAKINDA KÜÇÜK NOTLAR

Ünlü İtalyan şef Gabriele Bonci’nin pizza üzerine yazdığı kitabı elimden düşmüyor günlerdir. Ben sadece resimlere bakarken İtalyancayı ana dili gibi konuşan sevgili arkadaşım yetişti imdadıma. Bana bu güzel kitabın kısa bir çevirisini hazırladı. Pizza ile ilgili püf noktalar, hamur çeşitleri ve  tarifler. Siz de benim gibi pizza yapmayı ve yemeği seviyorsanız bu yazıma bir göz atın derim.

UN Lezzeti bir pizzanın başrol oyuncusudur, pizza yaparken iyi kalite un kullanmalıdır. Tuz ise kesinlikle deniz tuzu olmalıdır.

Kullandığınız su bile önemlidir çeşme suyu kullanacaksanız  bir gece önceden suyu dinlendirmek gerekiyor.

Zeytinyağı mutlaka en iyisinden olmalı .Kesinlikle asitliği düşük sızma zeytinyağı.

Hamuru yoğurma aşaması çok önemli yavaş yavaş yoğurmalısınız diyor ünlü şef, unun içindeki glüten yavaş yoğurduğumuz zaman kaliteli şekilde çıkıyor. Ve pizza hamurunun hazırlanma aşamalarını ise şu şekilde anlatıyor. Hamur zeytinyağı ile yağlanmış bir cam kap içinde üzeri örtülerek en az bir saat bekletiliyor.

Hamur unlanmış tezgahta biraz yoğrulup beze haline getirildikten sonra yine yağlanmış cam kasede  2. mayalamaya geçiliyor. Üzeri kapatılıp buzdolabında 18-24 saat arası mayalanmaya bırakılıyor.

Bir kez daha unlu tezgahta yoğrulduktan sonra pizza hamurunuz hazır. Üzerine arzu ettiğiniz malzemeler ile mutlaka  önceden iyi ısıtılmış fırında pişirilmeli .

BEYAZ UNLU TARİF

1 kg buğday unu

700 ml su

40 ml Minedolive sızma zeytinyağı

20g tuz

7g kuru maya

DOMATES SOS

500g domates kabuğu soyulmuş

kekik

Minedolive sızma zeytinyağı

tuz

*****Domatesin suyunu iyice sıkıp etli kısmını rendeliyorsunuz.

****Arzu ettiğiniz malzemeler ile hazırlayabilirsiniz.

****Pizzanız piştikten sonra taze fesleğen ve roka yaprakları ile süsleyebilirsiniz.

****Pizza tabanı olarak önce biraz krema üzerine ev yapımı pesto sos da kullanabilirsiniz. Bu şekilde hazırlayacağınız taban ile birbirinden lezzetli sebzeli pizzalar hazırlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın