PIZZA HAKINDA KÜÇÜK NOTLAR

 

 

Ünlü İtalyan şef Gabriele Bonci’nin pızza üzerine yazdığı kitabı elimden düşmüyor günlerdir.Ben sadece resimlere bakarken İtalyancayı ana dili gibi konuşan sevgili arkadaşım yetişti imdadıma.Bana bu güzel kitabın kısa bir çevirisini hazırladı.Pızza ile ilgili püf noktalar,hamur çeşitleri ve  tarifler.Siz de benim gibi pızza yapmayı ve yemeği seviyorsanız bu yazıma bir göz atın derim.

 

UN Lezzeti bir pızzanın başrol oyuncusudur, pızza yaparken iyi kalite un kullanmalıdır.Tuz ise kesinlikle deniz tuzu olmalıdır.

Kullandığınız su bile önemlidir çeşme suyu kullanıcaksanız  bir gece önceden suyu dinlendirmek gerekiyor.

Zeytinyağı mutlaka en iyisinden olmalı .Kesinlikle asitliği düşük sızma zeytinyağı.

 

Hamuru yoğurma aşaması çok önemli yavaş yavaş yoğurmalısınız diyor ünlü şef,unun içindeki glüten yavaş yoğurduğumuz zaman kaliteli şekilde çıkıyor.Ve pızza hamurunun hazırlanma aşamalrını ise şu şekilde anlatıyor.Hamur zeytinyağı ile yağlanmış bir cam kap içinde üzeri örtülerek en az bir saat bekletiliyor.

Hamur unlanmış tezgahta biraz yoğrulup beze haline getirildikten sonra yine yağlanmış cam kasede  2. mayalamaya geçiliyor.Üzeri kapatılıp buzdolabında 18-24 saat arası mayalanmaya bırakılıyor.

Birkez daha unlu tezgahta yoğrulduktan sonra pızza hamurunuz hazır.Üzerine arzu ettiğiniz malzemeler ile mutlaka  önceden iyi ısıtılmış fırında pişirilmeli .

BEYAZ UNLU TARİF

1 kg SÖKE BUĞDAY UNU

700 ml su

40 ml sızma zeytinyağı

20g tuz

7g kuru maya

DOMATES SOS

500g domates kabuğu soyulmuş

kekik

sızma zeytinyağı

tuz

*****Domatesin suyunu iyice sıkıp etli kısmını rendeliyorsunuz.

****Arzu ettiğiniz malzemeler ile hazırlıyabilirsiniz.

****Pızzanız piştikten sonra taze fesleğen ve roka yaprakları ile süsleyebilirsiniz.

****Pızza tabanı olarak önce biraz krema üzerine ev yapımı pesto sos da kullanabilirsiniz.Bu şekilde hazırlıyacağınız taban ile birbirinden lezzetli sebzeli pızzalar hazırlıyabilirsiniz.

 

 

 

Paylaş:Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Email this to someoneShare on Google+0Share on Tumblr0Print this pageShare on LinkedIn0

Bir Cevap Yazın