ETLİ SİLOR(SİRON)

Adı SİRON yada SİLOR olarak bilinen bu yemek Türkiye’nin birçok yerinde bilinip yapılmaktadır. Ama daha çok  Karadeniz Artvin bölgesi ve Çerkezler bu yemeğe sahip çıkmaktadır.

Bu yemeğin ana malzemesi SİLOR denilen hamur, üzerine dökülen sarmısaklı yoğurt ,et yada kıyma  ve tereyağlı pul biber lezzetini ortaya çıkaran malzemeler.

Silor hazır yufkadan da hazırlanabilir ,bu gün pişirdiğim elde açılmış yufka ile yapılan silor bana sevgili arkadaşım yemek bloğu yazarı FİLİZ ÇATALKAYA ORHAN  tarafından gönderildi. Kendisi bana tarifin tüm detaylarını verdi bende sizlerle paylaşıyorum.

SİLOR HAMURU İÇİN

1 su bardağı su

1 tutam tuz

1 adet yumurta

Aldığı kadar un

Su, tuz, yumurtayı bir kaba alın üzerine aldığı kadar un ekleyerek mantı hamuru gibi biraz sert bir hamur yoğurun.5-6 adet bezeye ayırın her birini ince olacak şekilde açın. Daha sonra saç üzerinde önlü arkalı pişirin (sac yoksa bir sofra bezinin üzerinde nemini almak için kurutabilirsiniz)

Yufkaları rulo şeklinde sarın 2 parmak genişliğinde kesip 180 derece fırında kurutun.

2 su bardağı et yada tavuk suyu hazırlayın

Fırından çıkardığınız silor hamurunun üzerine kepçe ile et suyunu gezdirin ,2 -3 parça tereyağını da üzerine koyarak 10 dakika tekrar fırına verin. Fırından çıktıktan sonra üzerine sarmısaklı yoğurt arzuya göre tavuk eti, kavrulmuş kıyma yada benim gibi önceden haşlanmış tereyağında pul biber ve kekikle sotelenmiş et koyarak servis edin.

Bir Cevap Yazın